Jak w 2020 skuteczniej uczyć bhp? - ppoż

bhp-pulsar.pl

Klasyfikacja okresowych szkoleń BHP

Okresowe szkolenia BHP są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP często zajmuje się przeprowadzaniem kursów BHP, które są obowiązkowe dla pracowników oraz

Jak w 2020 skuteczniej  uczyć bhp? - ppoż bhp-pulsar.pl
pracodawców. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest niezwykle istotne, ponieważ wynika z przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są podzielone ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto poszczególne rodzaje okresowych kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności i składają się z innej ilości godzin lekcyjnych. Rodzaje okresowych szkoleń BHP to szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracodawców i osób kierujących innymi pracownikami, a także szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ponadto można wyróżnić jeszcze szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych.


Szkolenia BHP dla robotników

Bezpieczeństwo i higiena pracy to zbiór zasad, norm oraz przepisów prawnych, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa w miejscu pracy na jak najwyższym poziomie. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów BHP są obowiązkowe szkolenia BHP, które muszą posiadać wszyscy pracownicy oraz pracodawcy. Istnieją różne rodzaje szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które potem są odpowiednio dobierane do wykonywanej pracy lub pełnionej funkcji. Jednym z rodzajów szkolenia BHP jest to przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Kurs BHP dla pracowników robotniczych jest niezwykle istotny, ponieważ praca na jakiejkolwiek budowie wiąże się z występowaniem wielu niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrażać bezpośrednio życiu i zdrowiu. Szkolenie BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych posiada okres ważności trzech lat, po którego upływie musi zostać powtórzone. Jak każdy inny rodzaj szkolenia BHP, tak również szkolenie dla pracowników robotniczych kończy się zdaniem odpowiedniego egzaminu.


Szkolenie BHP dla pracodawców

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników musi spełniać szereg obowiązków wynikających z przepisów prawnych. Kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy to tylko jedne z przepisów obowiązujących pracodawców oraz pracowników. Do jednego z obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia BHP, jednak warto pamiętać także o tym, że sam pracodawca musi posiadać ważne ukończone szkolenie. Firma działająca w branży BHP zajmuje się prowadzeniem odpowiednich kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym także szkoleń przeznaczonych dla pracodawców. Szkolenie BHP dla pracodawców jest przeznaczone także dla innych pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, czyli innymi słowy dla osób, które kierują pracownikami. Ten rodzaj szkolenia BHP powinien trwać co najmniej szesnaście godzin spotkań seminaryjnych połączonych z samokształceniem uczestników. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy kończy się zdaniem odpowiedniego egzaminu, który jest przygotowany przez prowadzących.


Na czym polega audyt bezpieczeństwa

Jedną z usług oferowanych przez firmę BHP jest przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa w danym przedsiębiorstwie. Audyt BHP polega na niczym innym, jak na sprawdzeniu czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Samo pojęcie audytu oznacza niezależną ocenę danego systemu lub procesu przez zewnętrzną firmę. Jeśli więc zlecamy wykonanie audytu bezpieczeństwa, oznacza to powierzenie oceny spraw związanych z BHP odpowiedniej firmie. Każdy pracodawca musi stosować się do przepisów BHP wynikających z Kodeksu pracy, ponieważ za ich nieprzestrzeganie mogą grozić pracodawcy różne sankcje. Audyt BHP jest niezwykle przydatną usługą, dzięki której pracodawca dowiaduje się od specjalistów o tym, czy jego firma spełnia odpowiednie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Po wykonanym audycie, czyli po ocenie przeprowadzonej przez specjalistę do spraw BHP, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z ewentualnymi uwagami, co należałoby polepszyć w kwestii bezpieczeństwa.